ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ ЛЬВІВ – АДВОКАТСЬКЕ БЮРО АНДРІЯ ВОЛИНЦЯ. Консультація адвоката для бізнесу

ДОКУМЕНТИ, ЯКІ НЕОБХІДНІ ПРИ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ: КОНСУЛЬТАЦІЯ ЮРИСТА

ДОКУМЕНТИ, ЯКІ НЕОБХІДНІ ПРИ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ: КОНСУЛЬТАЦІЯ ЮРИСТА

Купівля-продаж квартири чи будь-якої іншої нерухомості передбачає укладення спеціального договору. Саме договір купівлі-продажу нерухомості є підставою для оформлення за особою права власності і видачі їй право установчого документу на квартиру чи інше приміщення.

Якщо Ви плануєте купити чи придбати квартиру або іншу нерухомість, Вам потрібно знати деякі важливі моменти:

1) ДОГОВІР КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ УКЛАДАЄТЬСЯ В НОТАРІАЛЬНІЙ ФОРМІ

2) ПРИ КУПІВЛІ-ПРОДАЖІ КВАРТИРИ ЧИ НЕРУХОМОСТІ ВИНИКАЮТЬ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ПО СПЛАТІ ПОДАТКІВ

3) ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА КВАРТИРУ ПІДТВЕРДЖУЄТЬСЯ ІНФОРМАЦІЄЮ З ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ РЕЧОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО.

Крім цього для посвідчення угоди в нотаріуса сторони договору повинні пред’явити йому певний пакет важливих документів.

 

КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ НЕРУХОМОСТІ НА ПЕРВИННОМУ РИНКУ (В НОВОБУДОВАХ)

Якщо право власності на нерухомість реєструється вперше, то процедура оформлення права власності на нерухомість відрізняється. Адже тоді немає договору купівлі-продажу нерухомості.

Зокрема при купівлі-продажі квартири в новобудові, забудовники часто використовують нестандартні юридичні механізми продажу.

В процесі придбання квартири на первинному ринку нерухомості (в новобудовах) покупець (інвестор) укладає з забудовником наступні договори:

  • Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру
  • Попередній договір купівлі-продажу квартири
  • Договір участі у житлово-будівельному кооперативі
  • Договір бронювання об’єкту нерухомості
  • Договір участі у фонді фінансування будівництва
  • Договір купівлі-продажу цільових облігацій
  • Договір купівлі-продажу деривативу (форвардного контракту).

На стадії підписання вказаних договорів із забудовником, квартира, як правило, ще не оформлена юридично, або взагалі будівництво будинку лише розпочинається.

Тобто немає самого об’єкту нерухомості (квартири, іншого житлового чи нежитлового приміщення). В такому випадку для підписання договорів купівлі потенційного об’єкту нерухомості необхідні інші документи. Все залежить від специфіки юридичного механізму продажу та обраного забудовником виду договору (з вище перелічених)

Однак, коли будівництво завершено і квартира уже зареєстрована у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вона набуває статусу нерухомості.

 

КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ НЕРУХОМОГО МАЙНА НА ВТОРИННОМУ РИНКУ

Набуття статусу нерухомого майна вимагає особливої процедури укладення та певного переліку документів.

Оскільки такі договори укладаються в нотаріальній формі, вимоги до таких документів прописані в ряді нормативних документів. Перевірку наявності вказаних документів повинен здійснити нотаріус, який посвідчуватиме угоду купівлі-продажу.

До базових документів для укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна належать наступні:

 

1.  ДОКУМЕНТ ПРО ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ОБ’ЄКТ НЕРУХОМОСТІ

Станом на сьогодні, таким документом є витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вказаний реєстр ведеться з 2013 року. Тому усі об’єкти, первинне право власності на які виникло після 2013 року – повинні бути внесені до згаданого реєстру. Витяг підтверджує наявність інформації про певний об’єкт у Державному реєстрі речових прав та свідчить, що таке майно справді є об’єктом нерухомості.

Однак існують і інші документи про право власності. Зокрема це і свідоцтва про право власності на нерухоме майно, і витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно, які видавались до 2013 року як правовстановлюючі документи на нерухомість.

Крім цього нотаріус як правило вимагає і документи, які підтверджують перехід права власності до чинного власника. Якщо таке нерухоме майно набувалось ним за певним договором – необхідно буде також пред’явити нотаріусу оригінал вказаного договору.

2. ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО

Будь яке нерухоме майно підлягає технічній інвентаризації, внаслідок чого визначаються його базові характеристики (площа, поверховість, планування тощо).

В деяких випадках вимагається оформлення нового технічного паспорта (не старше 1 року на момент посвідчення угоди) та внесення технічних даних про квартиру до спеціального реєстру в Єдиній державній електронній системи у сфері будівництва. Такий порядок набув чинності з 1.08.2021 року. Дані про технічну інвентаризацію об’єкту нерухомості набувають публічного характеру, оскільки відображатимуться в публічних державних реєстрах.

3. ЗВІТ ПРО ОЦІНКУ НЕРУХОМОСТІ

Експертний звіт про оцінку об’єкта нерухомості виготовляється сертифікованим експертом-оцінювачем та визначає ринкову вартість об’єкту нерухомості (для цілей справедливого оподаткування.

Визначення вартості об’єкту нерухомості є ключовим для визначення розміру податку та сплати державного мита за посвідчення договору купівлі-продажу. Не допускається заниження вартості нерухомості як це деколи трапляється. Станом на сьогодні реальність оцінки перевіряється відповідним електронним модулем Міністерства юстиції. Експерти-оцінщики несуть персональну відповідальність за достовірність даних для визначення оцінки майна.

Це базовий перелік який повинен бути майже у всіх випадках. Однак, в деяких випадках вимагається додатковий перелік документів.

Для прикладу, якщо продається окремо стояча будівля чи нерухоме майно, необхідно також надати документи на земельну ділянку. Адже згідно чинного законодавства право на користування земельною ділянкою невіддільне від нерухомого майна, що на ній знаходиться.

Також при купівлі-продажу нерухомості необхідно враховувати правовий статус покупця і продавця. Чи це фізична особа чи юридична. Чи перебуває особа в шлюбі (тоді необхідна нотаріальна згода другого з подружжя).

У випадку якщо стороною є юридична особа – вимагається рішення вищого органу юридичної особи про купівлю (продаж) нерухомого майна та установчі документи.

В кожному конкретному випадку перелік може змінюватись. Щоб якнайкраще підготуватись – рекомендуємо покупцям чи продавцям нерухомості звернутись по допомогу кваліфікованого юриста з питань нерухомості.

Незалежно від того, чи купляєте Ви квартиру в новобудові, чи на вторинному ринку – радимо Вам перед тим здійснити комплексну юридичну перевірку нерухомості. Адже при купівлі нерухомості завжди існують високі ризики втрати коштів.

Тому щоб не стати жертвою аферистів та юридично правильно оформити документи на нерухомість – завжди консультуйтесь з юристом з перевірки нерухомості. Юридичний супровід при купівлі нерухомості допоможе Вам зберегти Ваші кошти від недобросовісних контрагентів та мінімізує інвестиційні ризики від купівлі-продажу нерухомості.

Нагадаємо, що Адвокатське бюро Андрія Волинця здійснює юридичний супровід угод з нерухомістю (на ринку новобудов та на вторинному ринку нерухомості) у м.Львові.

Телефонуйте за номером +38 067 728 55 87

Звертайтесь до нас та ми з радістю проконсультуємо Вас з усіх важливих питань придбання нерухомості.

Close Menu