ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ ЛЬВІВ – АДВОКАТСЬКЕ БЮРО АНДРІЯ ВОЛИНЦЯ. Консультація адвоката для бізнесу

ПЛАГІАТ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ АВТОРСЬКІ ПРАВА?

ПЛАГІАТ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ АВТОРСЬКІ ПРАВА?

Адвокатське бюро Андрія Волинця надає юридичні послуги з питань захисту прав у інтернеті. Якщо у Вас є власний інтернет-сайт, або Ви – автор унікального контенту, тоді ця стаття точно Вам стане в пригоді.

Отож, які юридичні способи боротьби з плагіатом в інтернеті? Яка відповідальність чекає порушників авторських прав? Як швидко та ефективно захистити свій контент? Як притягнути до відповідальності за плагіат в інтернеті? Відповіді на ці та інші питання читайте далі…

 

АВТОРСЬКІ ПРАВА В ІНТЕРНЕТІ

Сьогодні бізнес-середовище поступово переходить у цифровий простір. Ефективно розвивати свій бренд та просувати товари і послуги без інтернету – стає майже неможливо. Ось чому, майже усі підприємці намагаються достукатись до клієнта саме через веб-ресурси.

Інтернет став невід’ємною складовою життя кожної людини. Не виключено, що право на доступ до інтернету незабаром офіційно стане невід’ємним правом людини. Ми все частіше публікуємо в інтернет-просторі результати своєї інтелектуальної власності. Бізнес та інтернет-користувачі використовують певні зображення, відео, тексти та інший контент для привернення до себе (чи своєї компанії) уваги.

Так чи інакше – майже увесь контент у світовій павутині – це результат чиєїсь творчості. А значить у кожного зображення, відео, кліпу, публікації, тексту неодмінно є АВТОР.

Для того, аби створити якісний контент потрібно як правило досить сильно постаратись. Це нелегка праця. Дизайнер не одну годину обмірковує певне проектне чи візуальне рішення, фотограф місяцями вичікує на ексклюзивне фото, а блогер чи аналітик годинами перечитує масу матеріалів, щоб «народити» цікаву статтю.

Однак, потрачений на певний твір час і зусилля можуть бути марними, якщо результати праці не зможемо юридично захистити. І цьому підтвердження численні випадки плагіату в інтернеті. На жаль, Україна у цих питаннях один з «лідерів». І повага до інтелектуальної власності та чужої творчої праці в нас майже на нульовому рівні.

 

ХТО АВТОР?

Автор створюючи унікальний твір перед публікацією чи його оприлюдненням повинен в першу чергу задуматись над питанням «ЯК ДОВЕСТИ СВОЄ ПРАВО АВТОРСТВА?».

Це базове питання на сьогоднішній день. На жаль, законодавство про авторські права та міжнародні акти з питань інтелектуальної власності не встановлюють такої процедури.

Є загальне правило – хто перший оприлюднив твір, той і автор. Однак виникає логічне питання – «ЯК ЗАФІКСУВАТИ ДАТУ ОПРИЛЮДНЕННЯ?» «Який документ це підтвердить?».

Ст.11 Закону України «Про авторські і суміжні права» говорить: «Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей».

 

ФІКСАЦІЯ ІМЕНІ АВТОРА – НАЙКРАЩИЙ ЗАХИСТ ПРАВА АВТОРСТВА

В законодавстві України діє презумпція авторства. Що це означає? Закон говорить, що «за відсутності доказів іншого автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору».

Таким чином, одна з базових порад для всіх авторів – завжди підписуйте свої твори та усіма можливими способами ідентифікуйте власний контент. В інтернеті є доволі багато способів як це зробити. Для цього Ви можете використовувати загальноприйняте позначення копірайту « ©».

Також можна позначити своє ім’я у вигляді відповідного тексту на сторінці сайту чи за допомогою водяних знаків. Або використовувати інші можливості веб-інструментів.

 

ЯК ДОВЕСТИ ПОРУШЕННЯ АВТОРСЬКИХ ПРАВ?

Припустимо, Ви автор унікальної публікації над якою довго працювали та вклали багато зусиль. З іншого боку Ви можете бути і не автором, а власником прав на публікацію (наприклад, якщо купили її у копірайтера). Потрачені час та кошти, а конкурент чи просто інша особа скопіювала публікацію і розмістила у себе на сайті.

В результаті – Ваш контент вже не унікальний. Пошукові роботи побачивши таку не унікальність можуть розцінити це як плагіат, і понизити Ваші позиції у пошуковій видачі. Це лише один з негативних наслідків для Вашого сайту. Не кажучи вже про те, що Ваші клієнти будуть проходити повз Ваш сайт, а всі «лаври слави» дістануться недобросовісному конкуренту та інтернет-пірату.

Як же можна довести порушення своїх прав на контент?

Для цього Вам слід звернутись до фахівця, який точно знає процедуру фіксації такого порушення. Адже, щоб довести порушення, потрібні беззаперечні докази. А щоб ці докази були належними та не зникли в майбутньому, їх потрібно правильно від фіксувати. Це може зробити лише хороший фахівець у сфері захисту авторських прав.

 

СПОСОБИ ФІКСАЦІЇ ПОРУШЕННЯ В ІНТЕРНЕТІ

Станом на сьогоднішній день, до цього питання існують досить різні підходи. До недавнього часу для практикуючих юристів та адвокатів у сфері інтелектуальної власності фіксація порушення авторських прав було одним з найскладніших завдань в процесі захисту прав автора.

Це зокрема, пов’язано із тим, що не існувало чітко регламентованого механізму фіксації такого порушення. Українські суди у більшості випадків не приймали такі докази як належні.

Адже інтернет-сайт не підпадав під ознаки жодного із видів доказів, які були передбачені процесуальними кодексами. Письмовим доказом його назвати важко, оскільки інтернет-сайт не є документом. Речовим доказом він теж не являється.

Надати повний  вихідний код інтернет-сторінки, який би можна було оформити у вигляді письмового або речового доказу, міг лише власник сайту, чи особа, яка здійснює наповнення і адміністрування сайту. А це явно не вигідно для відповідачів за такими справами.

Тому виходила ситуація, що автор відслідковував факт плагіату, усіма можливими методами фіксував його. А в суді його докази визнавались неналежними та недопуситими, або ж піддавались критиці опонентів.

Адже як довести, що це не «фотошоп» або дата в електронному файлі чи іншому цифровому носії інформації не була змінена?

Найбільш поширеними до цього часу були наступні СПОСОБИ ФІКСУВАННЯ ПОРУШЕНЬ:

 

1) СКРІНШОТ (SCREENSHOT) ІНТЕРНЕТ-СТОРІНКИ

Screenshot веб-сторінки – це найбільш простий та доступний спосіб фіксації, однак він є найменш дієвим. Адже при сьогоднішніх технічних можливостях в еру фейків та «Фотошопу» зробити малюнок подібний до інтернет сайту чи відкоригувати потрібну текстову інформацію на малюнку є досить нескладно. Тому для суду це слабкий аргумент.

 

2) РОЗДРУК ІНТЕРНЕТ-СТОРІНКИ ЗА ДОПОМОГОЮ КОМП’ЮТЕРА

Роздрук дає можливість відслідкувати точний URL сторінки, а також у низу сторінки буде проставлена дата роздруку

Цей доказ є більш дієвим. Однак це не є гарантіє автентичності. Адже усе це можна «домалювати» або відкоригувати шляхом зміни налаштувань комп’ютера.

 

3) ЗАПИС НА ЕЛЕКТРОННИЙ НОСІЙ (У ВИГЛЯДІ HTML ЧИ ВІДЕОФАЙЛУ

Інформацію в електронному вигляді можна записати та продемонструвати. Це можна зробити як у вигляді збереження копії інтернет стоінки у візуальному вигляді, так і шляхом запису відео з оглядом вказаного сайту та демонстрацією факту порушення. Однак багато судів теж не хочуть приймати до уваги такі докази. Адже вони не дають  100% гарантії, що відео не є змонтоване або дата зйомки є правдивою.

 

4) ФІКСАЦІЯ В ІНТЕРНЕТ-АРХІВІ «Wayback Machine»

Це один з найбільш дієвих до останнього часу доказів фіксації порушення авторських прав. Інтернет –архів сайтів«Wayback Machine» – це найбільш обємне сховище усіх сайтів світової павутини починаючи з 1997 року. Станом на 2018 рік він містить близько 327 000 000 000 веб-сторінок у хронологічному порядку. Один сайт може мати декілька сторінок , зафіксованих в різних періодах його існування. Перевагою цього ресурсу є також і те, що він містить контент із сайтів, які вже не існують (закриті сайти, прострочені домени чи хостинг і т.і.). Інформація в архіві записується за допомогою певного алгоритму та здійснюється відповідним інтернет-ботом. Тому, якщо Вам потрібно від фіксувати якусь інформацію з певного сайту станом на сьогодні, то не факт, що цей бот саме сьогодні зайде до неї вгості. Однак, на ресурсі є корисна опція «Save page now», за допомогою якої Ви зможете від фіксувати потрібну Вам сторінку самостійно, не чекаючи візиту інтернет-бота. Від моменту збереження потрібної Вам сторінки вона залишається в архіві на довгі роки. Це дуже вигідно у тих випадках, коли при судовому розгляді порушник стверджує, що не публікував Ваш контент (передчасно прибравши його зі своєї сторінки).

 

5) ВИСНОВОК ЕКСПЕРТА

Доказом в суді може бути висновок судової експертизи, призначеної за відповідною ухвалою суду. Для цього експерту потрібно поставити відповідні питання, які стосуються встановлення факту розміщення на сайті порушника чужого контенту. Часто питаннями для експерта є також проведення дослідження по ступеню змішування (тотожності) певного твору. Це стосується випадків, коли порушник намагався дещо видозмінити чи відкоригувати вкрадений контент.

Так чи інакше, експерт у сфері «дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів», може дати відповідний висновок про те, що дійсно той чи інший текст або зображення був розміщений на певному сайті у певний період. Однак, для цього у нього повинні бути теж вагомі аргументи. При відсутності доступу до адміністрування сайтом, або відмові надавача хостингу від дачі необхідних даних, дати такий висновок експерту теж буває проблематично. Великою мірою це залежить від того, наскільки грамотно будуть поставлені питання до експерта. А це вже залежить від досвіду і кваліфікації судді або адвоката.

Однак, слід визнати що експертне дослідження вихідного коду інтернет-сайту – це один з найбільш беззаперечних доказів факту порушення.

 

6) ПРОТОКОЛ ОГЛЯДУ ІНТЕРНЕТ-САЙТУ (НОТАРІУСОМ АБО АДВОКАТОМ)

Як випливає з практичного досвіду, дуже часто суди приймають до уваги протокол або акт огляду інтернет-сайту. Він був одним із основних доказів при позитивному вирішенні справи на користь автора контенту.

До недавнього часу, адвокати і юристи використовували досвід сусідніх держав, зокрема Росії чи Білорусі. За міждержавними договорами з Україною, (зокрема, згідно ст. 6. Угоди «Про порядок вирішення спорів, пов’язаних із здійсненням господарської діяльності» від 20.03.1992 р.,) документи, які мають доказове значення у цих державах, визнаються судами України як джерело доказування. Це підтверджується,  зокрема ст. 13 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.1993 р.

Відтак, зокрема, за законодавством Росії, нотаріус вправі проводити таку дію як огляд інтернет-сайту. Про проведення дії складається відповідний протокол, який є письмовим доказом в суді. Схожа норма мітиться і в законодавстві сусідньої Білорусі. Відтак, протоколи огляду сайтів, завірені російським нотаріусом були належним доказом у доведенні факту порушення прав в інтернеті.

Ще одним видом фіксації є ПРОТОКОЛ ОГЛЯДУ САЙТУ АДВОКАТОМ. Окремі суди приймають і такий вид письмових доказів. Підставою для цього, зокрема є п.7 ч.1 ст.20 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність». Згідно вказаної норми права «під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази, в установленому законом порядку запитувати, отримувати і вилучати речі, документи, їх копії, ознайомлюватися з ними та опитувати осіб за їх згодою». Тому, за умови правильного юридичного обґрунтування цей доказ є теж вагомим для доведення факту порушення авторських прав.

Крім цього, суд самостійно може вживати заходів до дослідження доказів, в ході судової справи. Для цього адвокат повинен підготувати відповідне клопотання та зазначити про необхідність дослідження інформації на веб-сайті.

 

НОВИЙ ВИД ДОКАЗІВ В СУДІ

З 15.12.2017 року набули чинності нові процесуальні кодекси, зокрема Господарський процесуальний кодекс та Цивільний процесуальний кодекс (ЦПК). Важливою новелою цих кодексів є визначення окремого виду доказів, а асаме – електронні докази.

Відповідно до ст..100 ЦПК «Електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі.

Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам’яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет)». Таке ж визначення міститься і в ст.96 ГПК України.

Таким чином, за умови правильного тлумачення цих процесуальних норм, усі вище перелічені способи фіксації матимуть належну доказову силу.

А отже, авторам буде легше довести факт порушення у суді. Щоправда, кожна ситуація є індивідуальна і потребує вивчення спеціалістом-юристом у сфері інтелектуальної власності.

Сподіваємось, зазначені юридичні поради допоможуть Вам ефективно захистити свої права в інтернеті та притягнути до відповідальності порушників.

Якщо ж Ви вирішили довірити цю справу професіоналам, то рекомендуємо звернутись за юридичними послугами до Адвокатського бюро Андрія Волинця, яке ефективно та якісно захистить Ваші права та інтереси у бізнесі.

 

Автор публікації:
©Андрій Волинець. Усі права захищено.
При використанні матеріалів, розміщених на веб – сторінці Адвокатського бюро Андрія Волинця наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на www.advocatlviv.com.ua обов’язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація, тощо.
Close Menu